SPOTKANIE Z AGNIESZKĄ HOLLAND
I POKAZ FILMU „SZARLATAN”

KIEDY: 4 czerwca, godz. 18:30
MIEJSCE: CKiS-DK Oskard
BILETY: 15 zł | kup online

Agnieszka Holland będzie gościem specjalnym 67. OKFA. Po seansie jej najnowszego filmu „Szarlatan” połączymy się na żywo z reżyserką. Rozmowę z sali kinowej poprowadzi krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

Na zdjęciu Agnieszka Holland
fot. Jacek Poremba

Agnieszka Holland

Wybitna reżyserka filmowa, telewizyjna i teatralna, scenarzystka.
Urodzona w 1948 r. w Warszawie, absolwentka praskiej szkoły filmowej FAMU. Po studiach pracowała jako asystent reżysera przy filmach Krzysztofa Zanussiego i Andrzeja Wajdy. Na koncie ma ponad 30 filmów i zdobytych za nie najważniejszych nagród, m.in. Złoty Glob („Europa, Europa”) oraz Srebrny Niedźwiedź (za „Pokot”). Nominowana do nagród BAFTA, Emmy, oraz trzykrotnie do Oscara (za „Gorzkie żniwa”, „Europa, Europa” i „W ciemności”). Obok realizacji filmów Agnieszka Holland zajmuje się również tłumaczeniem literatury czeskiej na język polski. Do jej największych osiągnięć w tej dziedzinie należy przekład „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery. Przewodnicząca Europejskiej Akademii Filmowej. Honorowa Przewodnicząca Gildii Reżyserów Polskich. Odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Gloria Artis – Zasłużony Kulturze.

Wybrane nagrody
2021 – Czeski Lew w kategorii Najlepsza Reżyseria za reżyserię filmu „Szarlatan”, Nagroda Czeskich Krytyków Filmowych w kategorii Najlepszy Reżyser za reżyserię filmu „Szarlatan”
2020 – Europejska Nagroda Filmowa w kategorii Najlepsza Reżyseria za reżyserię filmu „Szarlatan”, nominacja
2019 – „Obywatel Jones”, Złote Lwy dla najlepszego filmu – 44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
2017 – „Pokot” Tarnowska Nagroda Filmowa, Nagroda Jury na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Nagroda za reżyserię w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce) Nagroda Specjalna Przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego Festiwalu, Nagroda dla najlepszego filmu na Fantasia International Film Festival w Montrealu, Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Brązowe Grono, Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Srebrny Niedźwiedź – Nagroda im. Alfreda Bauera,
2012 – m.in. Nominacja do Oscara , Złote Lwy w Gdyni za „W ciemności”
2002 – Nagroda Specjalna Orzeł
1990 – „Europa Europa” Viareggio (MFF) nagroda za reżyserię
1988 – „Anna” Independent Spirit Awards (nagrody kina niezależnego) nominacja w kategorii: najlepszy scenariusz
1988 – „Kobieta samotna” Nagroda Specjalna Jury na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
1981 – „Gorączka” Grand Prix (Wielka Nagroda Jury Złote Lwy) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku
1980 – „Aktorzy prowincjonalni” Cannes (MFF) nagroda FIPRESCI
1979 – „Aktorzy prowincjonalni” Grand Prix Wielki Jantar na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”

SZARLATAN

2020, 118’, dramat
reżyseria: Agnieszka Holland
obsada: Ivan Trojan, Juraj Loj, Josef Trojan

„Szarlatan” to bardzo intymny dramat psychologiczny opowiedziany w epickiej skali.
Polskie media podkreślają, że „Szarlatan” to przede wszystkim fascynujący, ponadczasowy i niejednoznaczny portret człowieka z krwi i kości. Legendarny czeski uzdrowiciel Jan Mikolášek to postać silna, a jednocześnie mroczna. W filmie powraca pytanie o istotę zła, a Holland pokazuje człowieka w szponach systemu. Systemu którego, w przeciwieństwie do ludzi, nie da się wyleczyć. Nie tylko polska krytyka doceniła nowy film wybitnej polskiej reżyserki. The „Hollywood Reporter” uznał jej dzieło za fascynujące, świetnie opowiedziane, umiejętnie łączące skomplikowaną sytuację polityczną Europy Wschodniej XX w. z życiem osobistym i misją głównego bohatera. Prestiżowe amerykańskie czasopismo zachwyca się również olśniewającą kreacją Ivana Trojana jako Mikoláška, oraz wykorzystaniem muzyki Dvořáka i innych czeskich kompozytorów. „IndieWire” również podkreśla fascynujący wymiar „Szarlatana” i zaznacza, że świetnie napisany przez Marka Epsteina scenariusz pokazuje prawdziwego Mikoláška – altruistę, krętacza, jednocześnie wielkiego cudotwórcę.

(materiały dystrybutora)

Kadr z filmu „Szarlatan”